توحید مفضل

توحید مفضل

توحید مفضل

توحید مفضل در واقع حدیثی طولانی از امام صادق(علیه السلام) با موضوع خداشناسی و اسرار آفرینش است که طی ۴ جلسه بر مفضل بن عمر جعفی املا شده است.

توحید مفضل از کتابهای ارزشمند و معتبر شیعه در مباحث اعتقادی محسوب می‌شود. به سبب اهمیت خاص توحید مفضّل نزد علمای تشیع، سید بن طاووس، همراه داشتن آن و تفکر درباره آن را توصیه نموده است.

مفضل بن عمر جعفی داستان نوشتن کتاب را این گونه نقل می‌کند:یک روز عصر من در مسجد مدینه در کنار قبر مطهر حضرت رسول خدا(ص) نشسته بودم. و در مقام و منزلت آن حضرت فکر می‌کردم. که ناگهان ابن ابو العوجاء و یارانش وارد شدند و در کناری نشستند و شروع به صحبت کردند.
آنان از حضرت رسول خدا(ص) به عنوان یک فیلسوف، که با زیرکی فراوان نام خود را در جهان زنده نگه داشت، نام بردند و گفتند، این جهان خدایی ندارد و همه چیز خود به خود به وجود آمده و این جهان همیشه بوده و خواهد بود.
من نتوانستم خشم خود را فرو بنشانم. بر سر آنها فریاد زدم و گفتم:‌ ای دشمنان خدا آیا کافر شده‌اید؟! آنان در پاسخ من گفتند: اگر تو از یاران جعفر بن محمد هستی، او این گونه با ما سخن نمی‌گوید.
من از نزد آنها خارج شدم و به نزد امام صادق(ع) رفتم و ماجرا را برای آن حضرت تعریف کردم. آن حضرت فرمود: فردا صبح به نزد من بیا و قلم و کاغذی نیز بیاور تا برای تو از حکمت خداوند متعال در آفرینش جهان سخن بگویم. من هم فردا صبح به نزد آن حضرت رفتم و ایشان نیز طی چهار جلسه حدیثی را فرمودند و من آن را املاء کردم.

مجلس اول : در بیان شگفتى ھاى آفرینش انسان
مجلس دوم : در شگفتى ھاى خلقت حیوانات
مجلس سوم : در شگفتى ھاى طبیعت
مجلس چھارم : در مصالح وجود ناملایمات و مصایب

برخی از موضوعاتی که در کتاب توسط امام صادق علیه السلام بیان شده:

راز محروم ماندن بعضى افراد از بینایى و شنوایى

شھوت ھا و لطف در خلقت آنھا

روئیدن مو در صورت مردان و حکمت آن

حکمت در آنچه آدمى از داشتن آن ممنوع شده

انتشارات متعددی این کتاب را چاپ کرده اند از جمله: انتشارات مکتبه الداوری قم، وزارت ارشاد ، انتشارات هجرت، دلیل ما و…

برای تهیه این کتاب به بخش فروشگاه سایت مراجعه کنید. 

نوشتن دیدگاه

You have to agree to the comment policy.

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>